آموزش

انتقال ریتم 4واریوشنی به 2واریوشنی

نویسنده : ERTEASH 24 اردیبهشت 1403 202 بازدید 1 نظر

 
راهنمای انتقال ریتم های 4واریوشنی به 2واریوشنی در ارنجرهای یاماها
 

کیبورد های پرتابل و اموزشی یاماها قابلیت ساخت ریتم را ندارند ولی امکان اضافه کردن ریتم در اکثر آنها از جمله سری Eچهارصدی و Eسیصدی و A وجود دارد. حال اینکه با وجود هزاران ریتم موجود برای کیبوردهای یاماها که توسط ارنجر ورک استیشن ها (مدل های حرفه ای تر) ساخته شده اند طبیعتا همیشه نیاز برای انتقال آنها به مدل های پرتابل وجود داشته و دارد.

این ریتم ها که آکومپانیمنت نام دارند داری بخش های مختلفی هستند که در مدل های پرتابل برخی از آنها حدف می شوند. به کلِ این مجموعه STYLE CONTROL گفته می شود.

ما نقشۀ دقیقی از بخش های قابل انتقال و بخش های حذف شونده را در این آموزش برای شما مشخص کردیم.


  چه بخش هایی منتقل می شوند ؟

تمام بخش های  A و B (از سمت چپ دکمه اول و دوم) منتقل می شوند. از جمله Main Variation و Fill-In

همچنین Intro و Ending های A و B منتقل می شوند.

  چه بخش هایی حذف می شوند ؟

بخش های  C و D (از سمت چپ دکمه سوم و چهارم) منتقل نمی شوند. از جمله Main Variation و Fill-In

همچنین Intro و Ending های سوم و چهارم C و D منتقل نمی شوند.

بخش Break منتقل نمی شود.

  چگونه عمل می کنند ؟

 Main/Fill-In

واریوشن های اصلی A و B روی ورک استیشن ها روی دکمه های مجرا هستند ولی روی کیبورد پرتابل رو یک دکمه هستند و با هر بار اعمال Fill-In جابجا می شوند. اگر دوبار سریع روی Fill-In بزنید ، به واریوشن بعد منتقل نمی شوید.

 Intro

دکمه Intro ها روی ورک استیشن جدا است ولی روی کیبورد پرتابل برای انتخاب یکی از Intro های A یا B باید ابتدا واریوشن A یا B را انتخاب کنید تا اینتروی A و B هم انتخاب شود. 

 Ending

دکمه های Ending روی ورک استیشن جدا است ولی روی کیبورد پرتابل اجرای Ending های A یا B بستگی به واریوشنی دارد که در حال اجرا است.

نکته

در کیبوردهای پرتابل اگر دکمه Intro و Ending مشترک باشد نمی توانید وسط اجرای ریتم Intro اجرا کنید و Ending اجرا می شود. همچنین در این شرایط نمی توانید قبل از شروع واریوشن اصلی Ending اجرا کنید و فقط Intro قابل اجرا است.  -?-آیا این امکان برای تمام مدل های یاماها است؟
یک پاسخ کلی برای همه مدل ها وجود ندارد. چون مدل های خیلی قدیمی همچون PSR-500 یا PSR-400 یا PSR-510 یا اکثر مدل های قبل از سال 1997 قابلیت انتقال فایل را با تکنولوژی امروز نداشتند و این کار بصورت ارتباط می دی و با دردسر ضبط کردن ترک ها قابل انجام است که خیلی زمان بر و فاقد ارزش است. پرا که در نهیات با صداها و درام کیت های خیلی قدیمی دستگاهه مقصد  نتیجه کاملا متفاوتی حاصل می شود.بنظم ساختن یک ریتم جدید خیلی سریع تر و منطقی تر باشد برای دستگاه خیلی قدیمی.
اما برای کیبورد های جدید تر که انتقال ریتم را بصورت فایل های STY و SFF دارند و محتوای بروز تری دارند این کار راحت تر و امکان پذیر تر است.


  -?-چگونه ریتم ها را منتقل کنیم؟
با توجه به تنوع زیاد مدل های یاماها روش کار متفاوت است.
برخی مدل ها امکان اتصال USBفلش مموری ندارند و باید ریتم ها را با کابل MIDI و کامپیوتر منتقل کنید.
برخی مدل ها فرمت جدید SFF2 یاماها را پشتیبانی نمی کنند و باید ریتم را ابتدا به SFF قدیمی تبدیل کنید و سپس آن را به کیبورد متقل کنید.
تقریبا از سال 2008 همه ارنجرهای پورتابل و و رک استیشن یاماها فرمت SFF2 را پشتیبانی میکنند و تنها یک انتقال فایل ساده و بدون واسطه کافی است.
در ضمن باید عملکرد منو های هر مدل را بلد باشید چون روش بازخوانی و انتقال و منو های مدل ها ممکن است باهم متفاوت باشد.


  -?- همه ریتم ها قابل انتقال هستند؟
خیر. به این سادگی هم نیست که خیال کنید هر ریتمی از هر مدلی را خوشتان آمد میتونید به هر دستگاهی منتقل کنید. اگر اینطور بود خیلی ها قبل از شما اینکار را کرده بودند. اما شما تلاشتان رو بکنید.
هر ریتم تشکیل شده از ده صدا و درام کیت است که همه آنها با صدها افکت مختلف آراسته شده اند. حالا اگر در دستگاه مقصد برخی از آن صداها و درام کیت ها موجود نباشد که هیچ! اصلا صدایی نمی دهد. اگر افکت ها موجود نباشد هم آن کیفیت ریتم مبدا را ندارند.


  -?-چرا باید این انتقال را انجام بدیم؟
بطور کلی اکثر دستگاه های یاماها اعم از کیبورد یا پیانو که ریتم های 2 واریوشنی دارند قابلیت ساختن ریتم ندارند و با خودشان نمی توانید ریتم بسازید. اما ریتم های یاماها از قدیم تا جدید خیلی زیاد وجود دارند که باعث می شود شما برای داشتن ریتم ها روی دستگاه مدل پایین(2واریوشنی) یا از فایل های موجود استفاده کنید یا با یک دستگاه مدل بالاتر بسازید و آن را به مدل های پایین تر منتقل کنید.


 

  انجمن بحث و گفتگو در مورد این موضوع

 

ارسال دیدگاه :

دیدگاهها :
مرتضی چهرقانی 17 مهر 1402 0

استاد ببخشید ساز بنده ۵۰۰۰ هست این پک چطور قابل تنظیم برای ۵۰۰۰ میشه ؟

ERTEASH 18 مهر 1402 0

لازم نیست آن را برای PSR-A5000 تنظیم کنید. به بخش مقاله/آموزش سایت مراجعه کنید و مقاله "آموزش بازکردن پک CPF" را مطالعه بفرمایید.

وحید وحیدی 07 شهریور 1402 0

سلام و خسته نباشید، خواستم بپرسم که آیا فروشگاه شما این محصول رو بصورت اقساط هم میدین؟؟؟

ERTEASH 09 شهریور 1402 0

درود خدمت شما. خیر فروش این محصول بصورت نقد است.