yamaha medulation


آموزش شبیه سازی صداهای S.ART اورینتال A3000 با MEDULATION


آموزش شبیه سازی صداهای سوپر آرتیکولیشن(S.Art) با مدولاسیون

پیچ مدولاسیون در اصل برای ایجاد لرزش یا موج های LFO در صدا است که از قدیم با این کاربرد شناخته میشده. دراکثرکیبوردهای یاماها این پیچ کنترلر به حالت استاندارد عمودی و غیر فنری تعبیه شده که متغیری از 0 تا 127 برای Voice است. ولی همزمان با تولید مدل هایی همچون psr-s900 و or700 قابلیت های بیشتری به این پیچ مدولاسیون اضافه شد همچون تغییر فیلتر و ولوم صدا ، یا ایجاد موج هایی از نوع فیلتر و ولوم.

طی همان سالها در انجمن همین سایت امکانات جدید مدولاسیون یاماها توسط آقای "بهرنگ میوه" معرفی و نمایش داده شد تا زمانی که اورینتال 2015 یاماها بنام A3000 راهی بازار شد. این کیبورد برای اولین بار صداهای اورینتال با فرمت S.Art داشت که حالت هایی خاص همچون ترمولوی ساز برای جویی ستیک ان روی برخی صداهای اورینتالش پیشفرض طراحی شده بود.با این حرکت روی صداهای سوپرارتیکولیشن اورینتال یاماها ، توجه بیشتری از نوازندگان ایرانی به این قابلیت جلب شد که آیا این کار را میتوان با مدولاسیون مدل های غیر اورینتال یاماها هم انجام داد؟! یا خیر!

لازم به توضیح است صداهای S.Art یاماها(سوپر ارتیکولیشن) صداهایی هستند که با پارامترهای بسیاری برای شباهت هرچه بیشتر به ساز واقعی طراحی شده اند. شباهت هایی که گزینه های بیشتری از صداهای cool - sweet - live دارند و تابحال فقط مختص به ارنجرهای یاماها بوده اند.پارامترهایی همچون : شدت ضربه - فاصله نت ها - تعداد نت های همزمان - مدت نگهداشتن کلاوی - دکمه s.art1 - دکمه s.art2 - پدال - مونو و لگاتو که از ترکیب هرکدام از این پارامترها با یک یا چند پارامتر دیگر ، حالت متفاوتی از ساز واقعی اجرا میشود."بهرنگ"

در نتیجه ساختن صداهای سوپرارتیکولاسیون توسط یک یوزر خانگی ممکن نیست و ساخت این صداها مختص به شرکت یاماها است. اما شبیه سازی حالت مدولاسیونِ جوی ستیک A3000 برای دیگر مدل های یاماها ممکن است و میتوانید مثلا برای مدولاسیون طراحی کنید که با پایین و بالا بردن ، حالت عادی و ترمولویِ ساز جابجا شود و یا کلا صدا عوض شود. کافی است طبق آموزش زیر عمل کنید :

  1. هر تنظیمی مد نظر دارید را روی یکی از صداهای دست راست اماده کنید(Right1) و تنظیم دوم را روی صدای دیگر(Right2)
  2. حالا به منوی صداسازیِ Voice Set برید
  3. به سربرگ Controller برید
  4. ولوم Amplitude مدولاسیون یکی را در حالت پایین (0) تنظیم کنید و دیگری را در حالت بالا (127)
  5. این صدا را در بانک Registration Memory  یا One Touch Setting ذخیره کنید

 

.

اشتراک گذاری در تلگرام